Dieta ślimaków drapieżnych

żywienie ślimaków drapieżnych to niszowe zagadnienie. Hodowla ślimaków drapieżnych nie jest w polsce rozpowszechniona. Bazując na wiedzy hodowców i własnych skromnych doświadczeniach postaram się opisać ich dietę.

 

Lądowe ślimaki drapieżne to aktywne drapieżniki, polujące najczęściej na inne ślimaki, drobnyme bezkręgowce (np. pędraki, larwy owadów), żerujące na jajach lub padlinie. Wśród nich trafiają się gatunki fakultatywnie drapieżne lub okazjonalnie roślinożerne. Gatunki drapieżne najlepiej jest karmić, podając żywą karmówkę. Preferowany pokarm to ślimaki (najlepiej gatunki, na jakich w naturze może on żerować), a także ich jaja. Żywienie ślimaków drapieznych oraz sama ich hodowla to kontrowersyjne zagadnienie w hobby.

Oxychilus sp. jako dodatek diety, chętnie zjadają jaja Achatinidae, bezkręgowce (dżdżownice), gotowane jajko i płatki dla ryb. Podstawowym pożywienie tych ślimaków to inne ślimaki i ich jaja.

Oxychilus draparnaudi& Cochlicopa sp.
Oxychilus draparnaudi& Cochlicopa sp.

Przy hodowli ślimaków z rodzaju Rumina można zrezygnować całkowicie z podawania „zwierzęcej” karmówki. Zastąpić ją można warzywami i pokarmem wysokobiałkowym. Schematowi żywienia mieszanego Rumina blisko do diety Achatinidae.

Przy chowie ślimaków z rodzaju Edentulina bazę żywieniową stanowiły żywe ślimaki. Edentulina preferują w diecie osobniki z rodziny Helicidae, a także drobne ślimaki nagie. Dodatek stanowiły larwy chrząszczy żerujacych w drewnie.

Edentulina obesa

Żywienie ślimaków drapieżnych mimo swojej kontrowersyjności, jest stosunkowo proste. Należy bazować na żywym pokarmie, ponieważ pokarm martwy (mrożony) podejmują sporadycznie tylko niektóre gatunki drapieżników. W zależności od rodzaju ślimaka, można włączyć do diety inne bezkręgowce lub elementy roślinne.