Brzydkie muszle Lissachatina reticulata

W zeszłym tygodniu trafiły do nas 3szt. Lissachatina reticulata w dość kiepskim stanie. Ślimaki zostały uratowane przez znajomą (w dalszym ciągu istnieje możliwość przygarnięcia kilku, chętnych proszę o kontakt). Reticulaty pochodzą z Czech; są młode, jednak ich muszle przypominają raczej muszle bardzo starych zwierząt.  Ślimaki są małe, zdeformowane, brakuje im czubków muszli. Wciąż rosną, jednak przyrost jest nierówny, miękki, muszla odchodzi.

Przyczyna ich stanu jest nieznana, powodów może być wiele, np.:

  • zła dieta
  • wady genetyczne (skutek chowu wsobnego)
  • przegęszczenie osobników
  • brak odpowiedniej supelemenacji
  • choroby

Muszle ślimaków są właściwie pozbawione zewnętrznej warstwy-a co za tym idzie, również pigmentu i ochrony przed czynnikami środowiska-są białe. Przy oględzinach ślimaków zaraz po ich przyjeździe, dało się wyczuć nieprzyjemny „piwniczny” zapach. Ponadto na muszlach znajduje się miejscami żółtawy, twardy nalot. Od tygodnia ślimaki mają smarowane muszle (2x dziennie) Octeniseptem. Obecnie nie śmierdzą 🙂 myślę, że jedną z przyczyn ich stanu mogła być grzybica.

Jak widać na dzisiejszych zdjęciach, mają przyrost. Prawdopodobnie będzie on równie krzywy jak poprzednie, jednak może chociaż niepozbawiony wzoru, zdrowy.

Dieta reticulat jest maksymalnie urozmaicona, zawiera dużo produktów wysokokalorycznych i świeżych roślin. Bardzo chętnie jedzą sepię. W miarę poprawy (lub nie) ich stanu, będziemy zamieszczać fotorelacje-tutaj, lub na fanpage.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *