Rumina saharica, Rumina decollata

Występowanie:

Basen Morza Śródziemnego, przy czym R.decollata preferuje raczej północne obszary, podczas gdy R.saharica- południowe wraz z wyspami greckimi.

Stanowiska:

Zarośla traw, ogrody, załomy skalne- miejsca obfitujące w cień.

Wygląd:

Ślimaki o świderkowatej muszli, której pierwsze segmenty łamią się i dopadają u dorosłych osobników, co decyduje o jej charakterystycznym „uciętym” kształcie. Długość muszli około 4 do 6cm. Muszla R.saharica bardziej smukła, podczas gdy R.decollata– baryłkowata. R.saharica posiada ciało i muszlę o barwie żółtej, do miodowej, podczas gdy R.decollata– zazwyczaj brązowe lub pomarańczowe. Nie wiadomo, czy oba gatunki mogą się ze sobą krzyżować.

Gatunki o zmiennym usposobieniu- od płochliwych po bardzo śmiałe. Aktywne po zmroku; często z kilkudniowymi przerwami. Ślimaki mają tendencję do chowania się głęboko w muszlę i pozostawania w jednej pozycji przez długi czas. Zazwyczaj zakopują się w podłożu lub leżą na jego powierzchni, przypominając puste muszle. Nie należy ich pochopnie wyrzucać- do aktywności motywują je wahania wilgotności.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej.

Warunki hodowli:

Terrarium z warstwą wilgotnego substratu z dodatkiem próchna, lub innego przepuszczalnego materiału. Podłoże musi być pulchne, a wentylacja w pojemniku wydajna. Ślimaki dobrze znoszą temperatury  20-30*C oraz czasowe przesuszenia.

Dieta:

Owoce, warzywa i zielenina. W hodowli często odmawiają przyjmowania pokarmu zwierzęcego (zwłaszcza żywych ślimaków). Warto zaznaczyć, że są to drapieżniki fakultatywne- a więc w praktyce gatunki wszystkożerne, uzupełniające dietę o pokarmy mięsne- w hodowli można je z powodzeniem utrzymywać na diecie zbliżonej do diety Achatinidae. Kanibalizm u dorosłych ślimaków nie występuje.

Rozmnażanie:

Gatunki jajorodne, obojnacze, z zapłodnieniem krzyżowym.
Łatwo i obficie się rozmnażają, składając dużo jaj zarówno w glebie, jak i na jej powierzchni. Jedynie niewielki procent jaj się wykluwa, przy czym młode, które wykluły się jako pierwsze często zjadają resztę jaj i wyklutków.

Cechy charakterystyczne:

Szybkie, aktywne ślimaki, o dużej żarłoczności.

Hodowla:

• Umiarkowanie trudny w hodowli
• Nie polecam na pierwszego ślimaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *