Helix aspersa (Cornu aspersum)

Występowanie:

Basen Morza Śródziemnego (łącznie z krajami północnej Afryki), Europa Zachodnia z Wyspami Brytyjskimi.

Stanowiska:

Miejsca zacienione, zamieszkuje bardzo różne biotopy ze względu na szeroki zasięg występowania.

Wygląd:

Duży ślimak, osiągający w zależności od podgatunku 3-5cm średnicy muszli. Muszla owalna, barwy jasnobrązowej, z wyraźnie zaznaczoną wargą. Na muszli występują często ciemne znaczenia w postaci pasów i cętek. Ciało ślimaka szare, o wyraźnie zaznaczonej strukturze, z wyglądu przypominające ciało ślimaka winniczka.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej.

Warunki hodowli:

Wymagania odnośnie pojemnika hodowlanego zbliżone do wymagań Lissachatina spp. Optymalna wielkość pojemnika dla dorosłego ślimaka to 5 do10l. Może się wydawać, że to dużo, biorąc pod uwagę wielkość mięczaka, jednak gatunek ten należy do stosunkowo ruchliwych.

Helix aspersa jest najpopularniejszym ślimakiem fermowym, hodowanym masowo w celach konsumpcyjnych i jako surowiec przemysłu kosmetycznego. Rozwiązania stosowane w chowie fermowym z pewnością zaspokajają podstawowe potrzeby tych zwierząt, jednak w miarę możliwości nie powinny być wdrażane w hodowli hobbystycznej.

Gatunek ten można łączyć z innymi podobnej wielkości ślimakami- Helix spp, Lissachatina spp. Najlepiej czuje się hodowany w grupach.

Dieta:

Wymagania odnośnie diety zgodne z podstawowymi założeniami żywienia ślimaków roślinożernych w niewoli.

Rozmnażanie:

Gatunek obojnaczy z zapłodnieniem krzyżowym.
Łatwy w rozmnożeniu. Jaja owalne, o mlecznym zabarwieniu i średnicy około 0,5cm składane są do zagłębiania w podłożu. Pakiet (w hodowlach fermowych nazywany kokonem) jaj zawiera zwykle kilkadziesiąt sztuk. Wylęg młodych następuje po 14-30 dniach, w zależności od temperatury. Dojrzałość płciową ślimaki osiągają w naturze w wieku 2-3 lat. Ślimaki hodowane w niewoli, pochodzenia fermowego, osiągają dojrzałość zwykle w wieku 4-5 miesięcy. Jest to cecha wynikająca z wielopokoleniowego selektywnego chowu.

Cechy charakterystyczne:

Gatunek aktywny nocą.

Hodowla:

• Łatwy w hodowli
• Polecam na pierwszego ślimaka

1 zastanawia się “Helix aspersa (Cornu aspersum)

  1. ja mogę polecić hodowle helixa, terrarystą jako karmówkę np: dla żółwi wodno-lądowych , ślimak jest najwartościowszym pokarmem dla żółwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *