Lissachatina iredalei

Występowanie:

Ślimak ten pochodzi z obszaru Kenii i Tanzanii.

Stanowiska:

Gęste zarośla, miejsca wilgotne, zacienione, zapewniające schronienie.

Wygląd:

Muszla L.iredalei osiąga przeciętnie 7-9cm długości, co czyni ten gatunek najmniejszym z Lissachatina (dawniej: Achatina). Muszla jest koloru jasnożółtego, niekiedy pokryta niewyraźnymi, jasnymi pasami- przypomina muszlę form albinotycznych innych gatunków. Młode ślimaki są jasnożółte, bez maskujących pasów.  Muszla jest prawoskrętna, smukła.

Ciało ślimaka jasnożółte, zbliżone barwą do muszli. Głowa jest wyraźnie ciemniejsza, jasno- lub ciemnobrązowa.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej. Gatunek niedozwolony do hodowli i sprowadzania na terenie Stanów Zjednoczonych.

Warunki hodowli:

Uniwersalny model terrarium dla ślimaków idealnie wpisuje się w wymagania tego gatunku.
Ślimaki te lubią kopać, wymagają więc grubej warstwy podłoża, umożliwiającej im zakopywanie się. Kolejne przydatne w pojemniku akcesoria to spodki na wodę, do których mięczaki będą często wchodziły, oraz talerzyki na pokarm, zapobiegające zanieczyszczaniu podłoża resztkami pokarmu.
Optymalna temperatura to około 25st.

Dieta:

Zgodna z podstawowymi założeniami dotyczącymi żywienia ślimaków roślinożernych. Dieta mięczaków powinna być różnorodna; od czasu do czasu można ją urozmaicać pokarmami pochodzenia zwierzęcego, np. gotowanym jajkiem.

Rozmnażanie:

Gatunek obojnaczy z zapłodnieniem krzyżowym, żyworodny jako jedyny z rodzaju.

Ślimak rodzi młode do zagłębienia w ziemi, kryjówki, lub bezpośrednio na podłoże- podobnie, jak inne gatunki składają jajeczka. Świeżo urodzone młode są w pełni samodzielne. Z uwagi na sposób rozmnażania, młodych jest mniej niż u ślimaków jajorodnych.

Cechy charakterystyczne:

Dożywają zwykle 3-5 lat, chociaż zdarzają się osobniki wyjątkowo długowieczne. Gatunek ten może być hodowany w grupach z innymi ślimakami z tej samej rodziny bez możliwości krzyżowania. Z uwagi na mniejszy rozmiar, rośnie wolniej od innych Lissachatina.

Hodowla:

• Łatwy w hodowli
• Nie polecam na pierwszego ślimaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *