Vallonia pulchella

Występowanie:

Europa Środkowa, Wyspy Brytyjskie; introdukowany w Brazylii, USA.

Stanowiska:

Miejsca wilgotne i zacienione, obfitujące w butwiejącą roślinność. Żyje w ściółce leśnej lub ukryty w gęstej darni. Spotykany płytko pod ziemią, pod kamieniami i próchniejącym drewnem. Nie wspina się na roślinność.

Wygląd:

Mały ślimak o płaskiej, białawej, gładkiej muszli z szerokim, odkrytym dokiem osiowym i wyraźnie zaznaczoną wargą. Osiąga wielkość 2,5-3mm. Ciało ślimaka jest białe, półprzezroczyste.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej.

Warunki hodowli:

Nieduży pojemnik z warstwą luźnego, przepuszczającego substratu przykrytego cienką warstwą włókien roślinnych (włókno torfowe, kokosowe, pocięte siano). Pomiędzy warstwą substratu, a warstwą włókna dobrze jest umieścić źródła wapnia- kawałki sepii, rozdrobnione skorupki jaj.

Do hodowli nadają się różnego rodzaju niewielkie pojemniki na żywność- pojemniki po sałatkach, deserach itp. Wentylacja pojemnika powinna być wykonana bardzo starannie ze względu na niewielkie rozmiary ślimaków-najlepiej jest wykonać otwory wentylacyjne przy pomocy cienkiej igły lub uszczelnić je dodatkowo materiałem o bardzo drobnych oczkach.  Gatunek ten można łączyć z innymi niewielkimi ślimakami.
Nie wymaga zimowania.

Dieta:

Ślimaki te w naturze żywią się martwą materią organiczną, glonami oraz grzybami. W niewoli dokarmiam je sproszkowanym pokarmem płatkowym dla ryb, sproszkowanymi płatkami zbożowymi i otrębami, sproszkowanymi suszonymi grzybami, a także świeżymi warzywami (ogórek, cukinia, kukurydza) i grzybami.

Rozmnażanie:

Gatunek obojnaczy z zapłodnieniem krzyżowym.
Ślimaki te rozmnażają się bardzo łatwo, ale wzrost ich liczebności następuje powoli z uwagi na mało liczne pakiety jaj. Jednorazowo ślimak składa 1-3 jaja o średnicy 0,5 mm. Wylęg młodych następuje po 14-20 dniach. Dojrzałość płciową ślimaki osiągają w okresie do 6 mies.

Cechy charakterystyczne:

Gatunek aktywny nocą.

Hodowla:

• Łatwy w hodowli
• Wymaga doświadczenia- nie polecam na pierwszego ślimaka

5 myśli nad “Vallonia pulchella

    1. Nie do końca rozumiem pytanie; zależy, gdzie im wrzucasz suplementy. Osobiście sproszkowany pokarm podaję bezpośrednio na podłoże.

  1. no bo piszesz że pomiędzy warstwą włókna czyli np pocięte siano powinno się znaleść źródło wapnia. Czyli jedzenie też tam czy na to siano?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *