Zaroślarka pospolita- Fruticicola Fruticum (Bradybaena fruticum)

Występowanie:

Zasięg obejmuje głównie Europę środkową i wschodnią (Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina) stwierdzony również na Wyspach Brytyjskich, na terenie Austrii, Niemiec, Holandii, Bułgarii.

Stanowiska:

Zamieszkuje na terenach ruderalnych, w zarośniętych ogrodach, w zaroślach w pobliżu zbiorników wodnych, również w miejscach okresowo podmokłych. Preferuje miejsca bardzo wilgotne, z gęstą, wysoką roślinnością o dużym udziale pokrzywy zwyczajnej.

Wygląd:

Ślimak o prawoskrętnej muszli, średnicą nie przekraczającej 2,5cm (zwykle dorasta do 2cm). Muszla biaława, żółta, pomarańczowa lub brązowa (występują również warianty mieszane), często półprzezroczysta, o szerokim, otwartym dołku osiowym. Ślimaki te nie mają wyraźnie wyodrębnionej wargi, choć u dorosłych osobników jest ona zaznaczona. Powierzchnia muszli pokryta jest drobnymi plamkami, niekiedy występuje również pojedynczy brązowy pas biegnący środkiem muszli.
Płaszcz ślimaka ma kolor jasnożółty, kremowy lub brązowy, często z ciemniejszymi czułkami.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej.

Warunki hodowli:

Warunki hodowli podobne jak w przypadku Cepaea nemoralis. Zaroślarki można z powodzeniem hodować bez podłoża, jak również w zbiornikach imitujących biotop leśny. Gatunek ten można łączyć z innymi podobnej wielkości ślimakami, z którymi występuje na wolności, np. Cepaea spp., Arianta arbustorum. Gatunek ten powinien być hodowany w grupach.
Aktywny w temperaturach powyżej 10st, optymalna temperatura do hodowli to 15-25st. Nie wymaga zimowania.

Dieta:

Zgodna z podstawowymi założeniami dotyczącymi żywienia ślimaków roślinożernych. Chętnie spożywają zielone części roślin, ale również pokarmy płatkowe. Dietę można urozmaicać pokarmami pochodzenia zwierzęcego, np. gotowanym jajkiem.

Rozmnażanie:

Gatunek jajorodny, obojnaczy, z zapłodnieniem krzyżowym.
Jaja składane są wiele razy w ciągu roku. Pakiety liczą po kilkadziesiąt sztuk, wylęg następuje zwykle po 14 dniach. Młode ślimaki osiągają dojrzałość po około pół roku od wyklucia.

Cechy charakterystyczne:

Na wolności tworzą rozproszone kolonie. Bardzo łatwe do rozmnożenia w warunkach domowych. Są aktywne głównie w nocy.

Hodowla:

• Łatwy w hodowli, niewymagający
• Polecany na pierwszego ślimaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *