Ślimaki w ogrodzie- mity na temat zwalczania

Ślimaki stanowią utrapienie wielu działkowców i posiadaczy ogrodów. Niszczą rośliny, a widok wielu zn ich jest dla ludzkich oczu nieprzyjemny. Często są to jednak szkodniki nie do wytępienia wyłącznie dlatego, że są źle tępione. W internecie funkcjonuje kilka mitów na temat pozbywania się nieproszonych gości. Niektóre z polecanych przez ogrodników sposobów nie tylko nie działają, ale wręcz zachęcają zwierzęta do pobytu w ogrodzie.

Wychodząc naprzeciw potrzebie, postaram się bardzo krótko opisać co ślimaki lubią w naszych ogrodach, co je wabi i jak ich nie tępić.

Które miejsca i rośliny wabią ślimaki?

Mięczaki lubią miejsca zacienione i wilgotne. Będą się gromadzić w gęstej roślinności, w pobliżu oczek wodnych/strumyków, w nieskoszonej trawie, kompostowniku, w miejscach zalegania odpadków organicznych, w stertach kamieni i drewna.

Za dnia ślimaki zazwyczaj przebywają w takich właśnie kryjówkach, skąd wychodzą po zmierzchu lub w deszczowe dni. Wiosną magnesem dla ślimaków jest spulchniona, świeżo skopana ziemia-idealne miejsca do składania jaj. Jesienią najbardziej kuszące z ich punktu widzenia są sterty opadłych liści.

W starciu ze ślimaczym głodem, najbardziej cierpią:

  • funkia
  • róża
  • rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, żonkile
  • kapusty ozdobne
  • warzywa: sałata, szpinak, ogórki, dynia, kapusta, rzodkiewka (nać)
  • drzewa i krzewy owocowe: porzeczka, agrest, grusza, jabłoń, jeżyna, malina, morwa

Sposoby ochrony roślin przed szkodnikami pozostawimy ogrodnikom. Jak natomiast nie ułatwiać życia ślimakom, kiedy chcemy się ich pozbyć?

Jak nie tępić ślimaków- popularne mity na temat zwalczania

1. Przekopywanie ziemi na grządkach i rabatach

Sposób skuteczny doraźnie. Przekopanie ziemi w słoneczny dzień zniszczy część jaj mięczaków, nie jest to jednak zasługa słońca, a mechanicznego uszkodzenia jajeczek. Po zachodzie słońca ślimaki z chęcią odwiedzą świeżo przekopaną rabatę, by złożyć jaja w idealnie do tego przygotowanym, pulchnym podłożu.

2. Ostre przedmioty, o które ślimaki mogą się poranić

Ślimak może przejść bez szwanku po najostrzejszej żyletce czy skalpelu- kanciasty żwirek nie jest dla niego przeszkodą. Pas wysypany kamykami wokół grządek musiałaby mieć kilka metrów szerokości, by powstrzymać część ślimaków przy słonecznej pogodzie. Zakładamy przy tym, że panowałby upał i mięczaki uschłyby po drodze. Popiół czy pyliste trociny również są przeszkodą dla mięczaków tylko, dopóki są suche- wtedy nieprzyjemnie oblepiają ich ciała, zniechęcając do dalszej drogi.

3. Niegaszone wapno, skorupki jaj

Ten punkt wymagał wyszczególnienia. Ślimaki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużych ilości wapnia. Niegaszone wapno jest substancją żrącą, jednak pod wpływem czynników środowiska z czasem traci tę właściwość. Bieląc drzewa i krzewy, rozsypując wapno w ogrodzie, a także obsypując rośliny skorupkami, zapewniamy mięczakom znakomitą suplementację. Ślimaki będą dzięki temu pięknie rosły, a także będzie ich coraz więcej.

4. Szałwia, lawenda, cebula, czosnek, tymianek- rośliny odstraszające ślimaki

Rośliny te zawierają olejki eteryczne, przez co nie smakują mięczakom. Nie znaczy to jednak, że posadzone wśród innych roślin stanowią barierę przed ślimakami- ślimak po prostu je ominie.

5. Pułapki

Słoiki wypełnione piwem, przykryte dachówką liście kapusty to podstawowe warianty pułapek na ślimaki. O ile w słoikach ze świeżym piwem mięczak ma szansę się utopić, podrażniony alkoholem, o tyle pokarm przykryty dachówką jest darmową stołówką dla wszystkich ślimaków w okolicy. Rano w takiej pułapce znajdziemy 2-3 mięczaki, należy się jednak zastanowić, ile innych skorzystało z okazji do posiłku w ciągu nocy.

6. Ogrodzenie roślin blachą lub tworzywem

Ślimaki potrafią chodzić po szkle i innych gładkich powierzchniach (nawet najbardziej śliska blacha nie jest równie śliska). Płotki przeciw ślimakom zadziałają tylko, jeśli będą spryskane dodatkową chemiczną substancją odstraszającą, lub wykonane z miedzi.

7. Oprysk z martwych ślimaków

Przeszukując internet, natknęłam się również na ciekawy sposób, polegający na sporządzeniu z martwych ślimaków naparu, mającego odstraszać ich żywych pobratymców. Bardzo pomysłowe, ale niestety, ślimaki to kanibale-zjadają martwe osobniki tego samego gatunku. Zapach padliny najprędzej skojarzy im się z jedzeniem.

Podsumowując, zanim zabierzemy się za zwalczanie niechcianych ślimaków, należy najpierw „poznać wroga”- oszczędzi nam to pracy. Nie jest moim zamiarem pisanie o zwalczaniu ślimaków, opisano wiele skutecznych metod temu służących; pozostaje tylko odradzić te mniej skuteczne.

Na koniec pamiętajmy: bardziej żarłoczne i skłonne do uszkadzania roślin są generalnie ślimaki nagie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *