Warianty barwne naszych wstężyków

Od kilku lat zajmuję się selektywną hodowlą wstężyków gajowych Cepaea nemoralis. W naturze gatunek ten występuje w kilkudziesięciu odmianach barwnych. Polimorfizm wstężyków jest zadziwiający- uważam, że gatunek ten ma wyjątkowy potencjał do uzyskiwania nowych odmian barwnych. Wstężyki są mało wymagające, bardzo łatwe w pozyskaniu i hodowli. W niewoli na przestrzeni kilku pokoleń uzyskałam ślimaki o stabilnej długości cyklu rozwojowego wynoszącej około 4 miesięcy od wyklucia. Hodowlę prowadzę cały rok- bez zimowego okresu spoczynku.

Swoje ślimaki rozmnażam w 2 osobnych liniach barwnych, bardzo starannie dobierając krzyżowane osobniki. Przedstawione tutaj ślimaki pochodzą z kluć na przełomie lutego i marca 2014. Ich pierwsze rozmnożenia planuję na lipiec/sierpień 2014. Zdjęcia nie są poddane obróbce- kolory w zasadzie nie odbiegają od prezentowanych. Poniżej obie linie wraz z krótką charakterystyką wyglądu.

1. Linia pomarańczowa (toffi).

Muszla: duża, średnicy 2,5cm, okrągła, barwy intensywnie pomarańczowej lub jasnej-pudrowej. Co 2 pokolenie występują ślimaki o muszli cytrynowożółtej. Wstępują pasy szkliste i łaty, które z wiekiem nie zanikają. Warga czarna.

Ciało: krępe, jasne, pozbawione szarego barwnika. Znaczenia jasnopomarańczowe.

2. Linia różowa

Muszla: przeciętnej wielkości, średnicy około 2cm, barwy bladoróżowej, intensywnie różowej lub szaroróżowej. Posiada 5 czarnych pasów, w tym przynajmniej 2 są zlane.  Warga silnie wywinięta, szeroka, ciemnobrązowa do czarnej.

Ciało: a) leucystyczne b)jasne z jasnoszarym znaczeniem c) jasne z niebieskim znaczeniem c) ciemne (niebieskie). Ciało osobników leucystycznych jest pozbawione barwnika- oczy i nerwy są jego jedynymi zabarwionymi elementami. Osobniki bardzo jasne bywają trudne do odróżnienia od leucystycznych, posiadają jednak niewielkie szare znaczenia na ciele, a z czasem ich ciało lekko szarzeje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *