Naprawa muszli ślimaka

NAPRAWA muszli ŚLIMAKA w przypadku pęknięć i ubytków

Ubytki oraz pęknięcia w muszli są skutkiem urazów mechanicznych, najczęściej powstałych w skutek wypadku. Muszla jest naruszona, widać delikatne organy ślimaka, zwierzę cierpi. Naprawa muszli ślimaka może mu uratować życie w prosty sposób.

Co robić w takich sytuacjach? Można nie robić nic i liczyć na zdolność do szybkiej regeneracji, która niejednokrotnie ratuje im życie w naturze, można zwierzę poddać eutanazji, lub próbować pomóc. Ta instrukcja dotyczy trzeciej opcji, powstała na bazie moich doświadczeń.

Potrzebne przedmioty:
chusteczki higieniczne, nożyczki, cążki do paznokci, plaster bez opatrunku
(najlepiej tkaninowy), środek do odkażania (np. Octenisept), pusta muszla podobnego ślimaka. Zamiennie skorupka jaja lub masy plastyczne używane w stomatologii (jeśli jesteś stomatologiem).

How to, naprawa muszli:

 1. Oczyść ślimaka z zabrudzeń oraz drobnych kawałków muszli.
 2. Delikatnie opłucz ślimaka czystą, letnią wodą w celu usunięcia piasku, pyłu, resztek roślin.
 3. Jeśli jakieś fragmenty muszli są wbite w ciało, delikatnie usuń je np. za pomocą małej pęsety. Staraj się nie dotykać odsłoniętego ciała.
 4. Odsącz resztki wody za pomocą białej chusteczki higienicznej. Jeśli pozostają na niej brązowe, żółte lub zielonkawe plamy jst to znak, że uszkodzony został układ pokarmowy zwierzęcia i nie ma
  ono raczej szans na przeżycie.
 5. Oceń straty dopasuj możliwie jak najwięcej brakujących fragmentów z oryginalnej muszli. Jeśli są zbyt strzaskane, możesz wykorzystać pustą muszlę innego ślimaka tego samego gatunku, podobnej wielkości. W tym celu umyj ją, zdezynfekuj (np. używając Octeniseptu) i dopasuj możliwie zbliżone fragmenty. Ślimakowi jest bez różnicy, czy dopasujesz muszlę jego czy kolegi 😉 istotna jest natomiast krzywizna muszli, powinna być możliwie ta sama.
 6. Osusz muszlę oraz fragmenty, które zamierzasz dopasować. Fragment może być nieco większy niż ubytek, żeby nie wpadł do powstałej “dziury” w muszli.
 7. Umocuj fragmenty do muszli za pomocą
  kawałków plastra bez opatrunku. Im mniejsze kawałki, tym będzie Ci łatwiej.Plastra nigdy nie należy
  dociskać do muszli, a przyprasować lekko np. pęsetą czy wacikiem do uszu, żeby się trzymał. Całość możesz zakleić plastem dookoła w calu wzmocnienia. Ślimak będzie przypominał mumię, ale da mu
  to szansę na wzmocnienie.
 8. Opatrunek usuń po około 2tyg, w zależności od przypadku trwa to krócej lub dłużej. Dobrze jest
  zmoczyć plaster przed usuniciem, żeby nie oderwać go razem ze świeżo połączonymi kawałkami muszli.
Przez czas rekonwalescensji ślimak powinien dostawać wysokokaloryczną, bogatą w białko oraz wapń karmę, mieć dostęp do suplementów wapniowych oraz być utrzymywany w higienicznych warunkach (bez podłoża i możliwie kontaktu z innymi ślimakami).
Lissacahatina retucilata
Lissachatina raticulata – samoistnie zregenerowany ubytek
Cepaea nemoralis
Cepaea nemoralis zregenerowany z uzupełnieniem ubytku muszlą innego C. nemoralis
C. nemoralis– rekonwalescent
C. nemoralis – zwapnienie narządów w skutek złej regeneracji (bez uzupełnienia ubytku) zwykle kończy się śmiercią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *