Pasożyty: roztocz ślimaczy, akaroza


Roztocz ślimaczy (Riccardoella limacum) to wyjątkowo uporczywy, trudny do zwalczenia pasożyt zamieszkujący jamę płucną ślimaka. Żywi się płynami ustrojowymi mięczaka.

Pasożyty może mieć każdy ślimak, niezależnie od pochodzenia; ich występowanie stwierdzamy oglądając ciało zwierzęcia pod lupą. Należy szczególną uwagę poświęcić okolicy otworu oddechowego. Roztocz ślimaczy ma postać małej, białawej i ruchliwej „kulki”.


Pochodzenie i profilaktyka


Przenoszą się pomiędzy żywicielami, wędrując po śladach ich śluzu. Do hodowli najczęściej trafiają
gratis wraz z nowymi ślimakami. Mogą zostać przeniesione na dłoniach hodowcy lub dostać się do pojemnika wraz z niedomytym pokarmem/podłożem pochodzącym z natury, mającym wcześniej kontakt z zarażonymi ślimakami. Bardzo często żywicielami są dzikie ślimaki, należy więc zachować szczególną ostrożność przy łączeniu ich z już posiadanymi osobnikami. Wszystkie nowe zakupy również powinny przejść kwarantannę oraz zostać przez nas dokładnie obejrzane. Duża wilgotność,
przegęszczenie i niski standard higieny stwarzają idealne warunki do namnażania się pasożytów.

Może nie trzeba się nimi przejmować?

Nie wszystkie roztocze to pasożyty; większość z nich żywi się martwą materią organiczną (odchodami i resztkami pozostawianymi przez ślimaka). Jeśli coś małego chodzi/biega po ślimaku i nie odskakuje przy dotknięciu (jak skoczogonki) to znaczy, że czegoś nie dopilnowaliśmy.
Prawdopodobnie w pojemniku jest już dłuższy czas brudno, lub któryś z elementów wyposażenia został niewłaściwie spreparowany, stąd mali goście. Warto jednak umieć rozróżnić tych względnie nieszkodliwych od potencjalnie niebezpiecznych.

Małe, ruchliwe pajęczaki wchodzące/wychodzące z otworu oddechowego to po prostu roztocz ślimaczy. Jego występowania nie należy bagatelizować, ponieważ bardzo szybko namnaża się i może w niedługim czasie opanować całą hodowlę. Pasożyt osłabia zwłaszcza młode ślimaki.


Gdy już są – kąpiele i opryski


W celu pozbycia się pasożytów stosuje się kąpiele i opryski z wywarów ziołowych, a także: Opryski lub kąpiele w rozcieńczonych preparatach insektobójczych zawierających syntetyczne pyretryny np.: permetrynie (…) fenwalerianie, cypermetrynie, deltametrynie (…).[1]
Do sporządzania płukanek ziołowych można stosować: pokrzywę zwyczajną, złocień dalmatyński, złocień kaukaski, złocień perski (kwiaty), wrotycz pospolity (kwiaty)[1] oraz czosnek, który jest najsłabiej działającym z powyższych środków.

Według źródła pisanego przy zaparzaniu ziół należy przyjąć proporcję 1 łyżeczki suszu na 1 szklankę wody. Pomijam złocień i pokrzywę z uwagi na brak doświadczeń w stosowaniu tych roślin. Poniżej prezentuję zestawienie sprawdzonych przeze mnie kombinacji roślinnych:


roślinawysoka skuteczność
mocny zapach
zaparzamybez zaparzania
barwipodrażnia
wrotycztaknietaknietaknie
czosnektaktaktaktaknietak
szałwianietaktaknietaknie

Płukankę z czosnku przygotowuję w proporcji 1 świeży ząbek na pół szklanki letniej wody. Ząbek można pokroić lub wycisnąć do wody, a następnie odczekać (można pozostawić na kilka godzin). Czosnek można mieszać z naparem z szałwii w proporcji 1:1. W przypadku świeżego wrotyczu stosuję 3-4 cząstki kwiatostanu (każda zawiera po kilka kwiatów) na pół szklanki wody, lub łyżeczkę suszonego kwiatu na szklankę wody (książkowo).

Ślimaki kąpie się poprzez krótkie zanurzenie ich w wystudzonym wywarze. Żeby uniknąć podtopień, należy najpierw powoli zanurzyć głowę, a następnie muszlę ślimaka, zawsze trzymając go stopą w dół. Po kąpieli należy chwilę odczekać, opłukać ślimaki z użyciem letniej wody, a następnie powtórzyć cały proces w odstępie 15-20min. Pozwoli to na skuteczniejszą eliminację pasożytów, które chwilę po kąpieli będą usiłowały opuścić swoich żywicieli.


Zainfekowanie ślimaki dobrze jest kąpać 2-3x w tygodniu do ustąpienia objawów, następnie 1x w tygodniu i 1x na 2 tyg. Zdrowe ślimaki profilaktycznie można kąpać co 3-4 tygodnie. Walcząc z pasożytem trzeba zachować cierpliwość i wykazać się systematycznością oraz bezwzględną dbałością o higienę rąk, pojemnika i akcesoriów używanych przy ślimakach.


Czyszczenie pojemnika hodowlanego


W celu sterylizacji pojemnik należy opróżnić. Można poddać go działaniu wysokiej temperatury lub, jeśli jest to pojemnik plastikowy niedobitki pajęczaków można próbować usunąć środkami chemicznymi.
W tym celu stosuję nierozcieńczony ocet lub spirytus. Pojemnik należy dokładnie zalać (przetrzeć) płynem z każdej strony, również zewnętrznej, a następnie pozostawić na 15-20 min. Po tym czasie pojemnik płuczemy obficie wodą, by pozbyć się śladów środka. Dla pewności czynność można powtórzyć. Myjemy dokładnie również najbliższą okolicę pojemnika – sąsiednie pudełka, półkę regału itd. Czyszczenie obejmuje całość wystroju oraz podłoża – w przypadku, gdy jest to niemożliwe należy je wymienić na nowe. Tymczasowa rezygnacja z podłoża w okresie kwarantanny lub ostrej inwazji roztoczy pozwala na skuteczniejszą walkę z pasożytami, ograniczając ich rozprzestrzenianie się.


źródło:
[1] Chów ślimaków, Grzegorz Sowiński, Rafał Wąsowski, Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2010


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *