Lissachatina zanzibarica

Występowanie:

Gatunek pochodzący z Zanzibaru.

Stanowiska:

Krzewiaste zarośla, okolice zbiorników wodnych. Bytuje blisko ziemi, w miejscach osłoniętych i wilgotnych.

Wygląd:

Nieduża Lissachatina, wielkością zbliżona do L.albopicta. Muszla osiąga do 12cm długości. Kształt muszli charakterystyczny, smukły, silnie wydłużony, o wąskich zwojach. Muszla jasnożółta, pomarańczowa, jasnobrązowa, pokryta ciemnobrązowymi pasami, kropkami i plamami. Czubek muszli różowy. Gatunek, podobnie jak L.albopicta, rosnący stosunkowo wolno. Ciało ślimaka szare lub brązowe, z ciemniejszym brzegiem.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej. Gatunek niedozwolony do hodowli i sprowadzania na terenie Stanów Zjednoczonych.

Warunki hodowli:

Uniwersalny model terrarium dla ślimaków idealnie wpisuje się w wymagania tego gatunku.
Ślimaki te lubią kopać, wymagają więc grubej warstwy podłoża, umożliwiającej im zakopywanie się. Kolejne przydatne w pojemniku akcesoria to spodki na wodę, do których mięczaki będą często wchodziły, oraz talerzyki na pokarm, zapobiegające zanieczyszczaniu podłoża resztkami pokarmu.
Optymalna temperatura to około 25-28st. Gatunek ten nie toleruje dobrze spadków temperatur oraz wilgotności. Zaleca się hodowlę w stałej temperaturze.  Temperatura i wilgotność w pojemniku powinny maksymalnie odpowiadać wartościom tych parametrów w naturalnym środowisku.

Dieta:

Zgodna z podstawowymi założeniami dotyczącymi żywienia ślimaków roślinożernych. Dieta mięczaków powinna być różnorodna; od czasu do czasu można ją urozmaicać pokarmami pochodzenia zwierzęcego, np. gotowanym jajkiem.

Rozmnażanie:

Gatunek żyworodny, obojnaczy, z zapłodnieniem krzyżowym.
Gatunek mniej płodny i trudniejszy do rozmnożenia niż L. fulica. L.zanzibarica rosną wolniej, prawdopodobnie również później osiągają dojrzałość płciową.

Cechy charakterystyczne:

Gatunek ten może być hodowany w grupach z innymi ślimakami z tej samej rodziny. Nie polecam trzymania go z gatunkami większymi i bardziej aktywnymi: L.fulica, L.reticulata.

Hodowla:

• Średnio trudny w hodowli
• Nie polecam na pierwszego ślimaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *