Vitrina pellucida, przeźrotka szklista

Występowanie:

Pospolity ślimak, występujący w południowej, środkowej i zachodniej Europie (włączając Wyspy Brytyjskie).

Stanowiska:

Ślimak żyjący blisko ziemi; zamieszkuje łąki, zarośla, ogrody, lasy liściaste (preferuje stanowiska wilgotne, obfitujące w detrytus). Spotkać go można w kępach traw, przy korzeniach roślin, w ściółce leśnej, pod kamieniami, konarami itd.

Wygląd:

Mały ślimak, o muszli owalnej, z szerokimi zwojami, średnicy do 5-6mm. Muszla bardzo delikatna, transparentna, o brązowym zabarwieniu. Częściowo przykrywają ją z zewnątrz fałdy płaszcza. Ślimak ten może być w wolnym tłumaczeniu określany jako „półnagi” (ang. semi-slug), ponieważ jego muszla jest częściowo zredukowana i nie pełni właściwej funkcji ochronnej. Jednocześnie muszla przeźrotki nie przybrała jeszcze postaci charakterystycznej dla muszli ślimaków nagich. Gatunek ten, za sprawą swojej budowy jest formą pośrednią pomiędzy tymi dwoma typami ślimaków. Ciało V.pellucida jest szare lub brązowe, lśniące.

Gatunek ten jest aktywny przez cały rok, jednak najczęściej można go zaobserwować późną jesienią, kiedy też pojawia się najwięcej dorosłych osobników.

Stan prawny:

Nie podlega ochronie gatunkowej.

Warunki hodowli:

Terrarium z warstwą wilgotnego substratu z dodatkiem próchna, i obfitością kryjówek. Powinno zwierać możliwie dużo elementów upodabniających je do naturalnego środowiska ślimaka. Wskazane jest sadzenie żywych roślin, używanie do wystroju kory, liści itd.
Optymalna temperatura to mniej niż 15st.  Gatunek ten nie toleruje dobrze wysokich temperatur, preferuje chłód. Wilgotność w pojemniku powinna być możliwie wysoka, gdyż ślimak jest bardzo wrażliwy na przesuszenie.

Dieta:

Detrytus, dojrzałe owoce, gotowane warzywa, płatki owsiane i otręby, pokarmy firmowe dla ryb, martwe bezkręgowce, grzyby jadalne. W naturze  przeźrotka szklista spożywa również glony, porosty, wątrobowce.

Rozmnażanie:

Gatunek jajorodny, obojnaczy, z zapłodnieniem krzyżowym.
W niewoli bardzo trudny do rozmnożenia. W naturze sezon godowy przypada na jesień i zimę (gatunek aktywny całorocznie).

Cechy charakterystyczne:

Gatunek źle adaptujący się do warunków hodowlanych. Można go hodować z innymi gatunkami małych ślimaków, z którymi występuje w środowisku naturalnym- np. Vallonia pulchella.

Hodowla:

• Trudny w hodowli
• Nie polecam na pierwszego ślimaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *